Belka
Niedziela, 26 Maja 2019   imieniny: Filip, Paulina, Marianna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zakręt na drodze do bezpieczeństwa. Czy niefortunne skrzyżowanie na Białołęce zostanie wreszcie przebudowane?

Data publikacji: 2019-03-18, Data modyfikacji: 2019-03-18
A A AWydrukDrukuj  
 
Zakręt na drodze do bezpieczeństwa. Czy niefortunne skrzyżowanie na Białołęce zostanie wreszcie przebudowane?

Na Białołęce nie kursuje autobus, który łączyłby w prosty sposób wschodnią i zachodnią część tej drugiej największej dzielnicy naszego stołecznego miasta. Wszystko przez wysunięty mur Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka przy skrzyżowaniu ul. Cieślewskich i Orneckiej, który uniemożliwia puszczenie tamtędy autobusu. Brzmi jak żart, ale to prawda. Co więcej, wspomniana ul. Cieślewskich, notabene droga powiatowa, nie ma w tamtym miejscu chodnika, a pobocze jest bardzo wąskie. Stwarza to duże zagrożenie dla przemieszczających się tam ludzi, w tym dzieci, zwłaszcza że jest to droga ruchliwa.

Skrzyżowanie ul. Cieślewskich i Orneckiej wymaga natychmiastowej przebudowy. Niestety, jak to często bywa, są pewne problemy. „Z jednej strony jest mur więzienia. Skrzyżowanie jest tak usytuowane, że nie da się go przebudować, zachowując obecne linie rozgraniczające. Trzeba zmienić przebieg ul. Cieślewskich i dopasować oba wloty ul. Orneckiej" - informuje Piotr Smoczyński, zastępca dyrektora Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Przeprowadzenie inwestycji jest niezbędne do dobrego skomunikowania wschodniej i zachodniej części Białołęki. Na razie bezpośrednie połączenie komunikacją miejską między dwiema częściami dzielnicy zapewniają autobusy linii 214, ale jeżdżą one naokoło, przez co droga jest mocno wydłużona. Przebudowa wspomnianego skrzyżowania „umożliwi puszczenie tamtędy komunikacji miejskiej, a to jest bardzo istotne [...]. W tej okolicy jest problem z dostępnością komunikacji miejskiej i dzieci nie mogą z niej korzystać w drodze do szkoły. Budujemy w tej chwili placówkę przy ul. Warzelniczej, z której w przyszłości dzieci z tego rejonu będą korzystały. I chodzi o to, żeby mogły dojeżdżać autobusem" - mówi Marzena Gawkowska, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy Białołęka.

Jeszcze większym problemem od braku autobusu kursującego ul. Cieślewskich jest jednak kwestia bezpieczeństwa. Ludzie chodzący tą ulicą obok Aresztu - m.in. dzieci w drodze do szkoły lub domu czy osoby starsze idące na zakupy albo z nich wracające - nie mogą korzystać z chodnika, bo po prostu go tam brakuje. Stwarza to duże zagrożenie. Jak zauważa mieszkaniec Białołęki Michał Jastrzębski: „Przy istniejącym natężeniu ruchu piesi nie są tutaj bezpieczni, ponieważ pobocze jest bardzo wąskie - praktycznie go nie ma - i nie jest utwardzone [...]. Na rogu więzienia ma szerokość 30, 40 cm. Zakręt jest bardzo ostry i jadący kierowcy nie widzą pieszych ze względu na mur więzienia". Ludzie mieszkający w okolicy domagają się rzecz jasna przebudowy niebezpiecznego miejsca, położenia chodnika wzdłuż drogi i puszczenia ul. Cieślewskich autobusu miejskiego.

Dlaczego do tej pory mimo nalegań mieszkańców i władz Białołęki jeszcze tego nie zrobiono? „Największą przeszkodą w realizacji tej przebudowy jest koszt całej inwestycji, która wiąże się z wykupem gruntu niezbędnego do wyprostowania łuku czy budowy ronda - to zależy, jaką przyjęlibyśmy koncepcję [...]. Ulica jest miejska, należy do Zarządu Dróg Miejskich. Jest to instytucja, którą rządzą włodarze z nadania miejskiego, tak więc te osoby powinny decydować, kto i kiedy przyzna na to pieniądze. W mojej ocenie powinny się one znaleźć już dawno i problem rozwiązany byłby kilka lat temu" - uważa radny Białołęki Piotr Gozdek. W tym momencie pieniędzy na realizację inwestycji niestety nie ma, choć część kosztów są gotowi ponieść inwestorzy prywatni.

Agencja informacyjna infoWire.pl poprosiła Urząd m.st. Warszawy o odniesienie się do kwestii skomunikowania wschodniej i zachodniej części Białołęki oraz niekursowania ul. Cieślewskich autobusu miejskiego. W imieniu Biura Polityki Mobilności i Transportu Urzędu m.st. Warszawy przyszła następująca odpowiedź:

„Jeśli chodzi o bezpośrednie połączenie wschodniej i zachodniej Białołęki to zapewnia je linia 214 uruchomiona na wniosek pasażerów po konsultacjach społecznych dotyczących zmian w układzie komunikacyjnym w dzielnicy Białołęka prowadzonych w okresie 24.11.2016 r. - 11.01.2017 r. W czasie tych samych konsultacji wielu mieszkańców zgłaszało potrzebę utworzenia linii autobusowej łączącej wschodnią i zachodnią część dzielnicy Białołęka kursującą ulicą Cieślewskich. W odpowiedzi na te wnioski planujemy wydłużenie linii 152, której trasa obecnie kończy się na Białołęce Dworskiej. Część kursów tej linii w przyszłości pojedzie dalej m.in. przez ul. Cieślewskich i ul. Hemara do os. Derby.

Szczegółowa trasa:
TARCHOMIN - Świętosławskiego - Świderska - Ćmielowska - Światowida (powrót Światowida - Świętosławskiego) - Modlińska - Klasyków - Bohaterów - Wałuszewska - Żyrardowska - Zegarynki - BIAŁOŁĘKA DWORSKA - Cieślewskich - Białołęcka - Hemara - Ostródzka - Berensona - Skarbka z Gór - OS. DERBY.

Podkreślamy, że wydłużenie trasy linii 152 na wschodnią Białołękę będzie możliwe po przebudowie skrzyżowania ul. Cieślewskich z ul. Ornecką oraz wybudowaniu przystanków na ul. Cieślewskich. Obecnie ul. Cieślewskich nie jest dostosowana do kursowania autobusów m.in. ze względu na bardzo ostry zakręt przy skrzyżowaniu z ulicą Ornecką, na którym - ze względu na mur zakładu karnego - nie ma wystarczającej widoczności pojazdów nadjeżdżających z przeciwnego kierunku. Wybudowanie przez nas przystanków będziemy koordynowali z przebudową skrzyżowania przez ZDM. Termin takiej przebudowy nie został jeszcze określony.

Następne stałe zmiany na terenie wschodniej Białołęki spodziewane są wraz zakończeniem przebudowy ul. Głębockiej i oddaniem do użytku nowej pętli GRODZISK".
(Pisownia oryginalna).

Wszystko wskazuje na to, że na przebudowę niefortunnego skrzyżowania ul. Cieślewskich i Orneckiej będzie trzeba jeszcze poczekać. Jednak mieszkańcy łatwo nie odpuszczą i do tematu będą wracać.

 

 

 

Źródło: https://infowire.pl

infowire.pl
 
Komentarze
Białołęczanin   2019-03-22 09:20:40
Michał Jastrzębski
 
Radny   2019-03-22 09:21:47
Piotr Gozdek
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Wybrane firmy
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

  

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola