Firma Ghelamco Poland oraz Fundacja Sztuka w Mieście we współpracy z Targami Rzeczy Ładnych zapraszają na nową wystawę w plenerowej galerii Art. Walk na placu Europejskim. Od 8 marca będzie można oglądać ekspozycję prac Oli Munzar zatytułowaną „CHWYT-ZA-CHWYT. Krótka historia chwytania rzeczy”. Pierwszego dnia o godz. 17.00 oprowadzi po niej Katarzyna Roj, kuratorka.
Na wystawie będzie można zobaczyć elementy wyposażenia na co dzień niezauważane, a stanowiące ważną część każdego domu. Uchwyty do mebli, bo o nich mowa, poza walorami technicznymi stają się ważnym detalem we wnętrzach, tworząc rodzaj estetycznej i stylowej oprawy. Ich rolę docenia warszawska architektka wnętrz Ola Munzar. Artystka zaprojektowała rodzinę uchwytów (gałki, uchwyty, relingi) o zróżnicowanej formie i unikalnym pięknie.
Kuratorka wystawy Katarzyna Roj podkreśla, że ci drugoplanowi bohaterowie naszej codzienności, często pomijani w opisach i doświadczani przez nas nieświadomie, rzadko są przedmiotem głębszych analiz. Ekspozycja ma zwrócić im należną uwagę i przedstawić w kontekście narracji z zakresu historii sztuki i studiów nad fizjologią ludzkiego ciała.
W krótkiej historii o chwytaniu rzeczy zawarto kilka cech wyróżniających dla naszego gatunku, podkreślając jednocześnie fizyczną naturę chwytanych przez nas rzeczy. Na przykładach zaprezentowane zostaną materialne dowody interakcji, które zachodzą pomiędzy dłońmi a użytkowanymi obiektami. Warty podkreślenia jest również kontekst wiedzy o ergonomii, charakterystyce i działaniu przedmiotów oraz jej wymiany pomiędzy projektantem a rzemieślnikiem, który ostatecznie wykonuje rzeczy, czyniąc je możliwymi do pochwycenia.
Wystawa została zrealizowana przez fundację Sztuka w Mieście we współpracy z Targami Rzeczy Ładnych jako projekt związany z promocją polskich twórców dizajnu. Wybór projektantów odbył się w ramach otwartego naboru prowadzonego wśród wystawców Targów Rzeczy Ładnych, w grudniu 2017 r.
Wystawę „CHWYT-ZA-CHWYT. Krótka historia chwytania rzeczy” można oglądać od 8 marca do 11 maja 2018 r. w plenerowej galerii Art. Walk przy placu Europejskim. Pierwszego dnia o godz. 17.00 odbędzie się otwarte oprowadzanie kuratorskie.
O Art Walk
Plenerowa galeria Art Walk to specjalnie zaprojektowana konstrukcja, dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Pasaż wystawienniczy o długości 57 metrów składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym „oknem” na wewnętrzną galerię. Art Walk uruchomiony został w maju 2016 r. przez Ghelamco Poland i Fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego – pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w historii Warszawy. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta i pracowników okolicznych biur, a także przestrzeń promującą kulturę i sztukę.
Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola