19 maja 2013 roku pod Pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich odbędzie się inauguracja 54. sezonu letnich koncertów. W tym roku będzie ona miała szczególnie uroczysty charakter ze względu na ukończenie odnowy ogrodu w otoczeniu Pomnika Chopina. Tego dnia odbędą się dwa koncerty, o g. 12 i 16.
Swoją obecnością Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski z Małżonką zaszczyci koncert o g.12.
Tadeusz Zielniewicz, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie wraz z Andrzejem Matusiakiem Dyrektorem Stołecznej Estrady dokonają otwarcia sezonu koncertowego.
Przekazane zostaną również podziękowania za Patronat Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz wsparcie finansowe Kancelarii Prezydenta dla odnowy ogrodu w otoczenia Pomnika Chopina i Ogrodu Oranżeryjnego przy Starej Pomarańczarni, a także konserwacji królewskiej kolekcji rzeźby, obrazów, grafiki i mebli.
Rewitalizacja Ogrodu wokół Pomnika Chopina jak i Ogrodu Oranżeryjnego ukazuje wśród kwiatów odrestaurowane rzeźby, nowe stylowe ławki oraz nawierzchnie żwirowe alejek, które nadają nową jakością ogrodom łazienkowskim.
Wśród gości znajdą się też Ambasadorowie krajów z których pianiści byli laureatami Konkursów Chopinowskich w latach 1927-2010.
Towarzystwo im. Fryderyka Chopina zaprosiło pianistkę Annę Marię Stańczyk. Światowej sławy artystka wykona m.in.: cztery Mazurki: F dur op.68, C dur op.24,
g mol op. 24, B dur op.7, Balladę g moll op. 23 oraz Poloneza As dur op. 53.
Natomiast podczas koncertu o godz. 16:00 goście usłyszą pochodzącego
z Luxemburga, wybitnego pianistę Jeana Mullera. Artysta wykona m.in.: Mazurka in A minor, Op. 17 No. 4, Ballade No. 1 in G minor, Op. 23, Poloneza in A-flat major, Op. 53.
HISTORIA KONCERTÓW CHOPINOWSKICH w Łazienkach Królewskich
Już od ponad 50 lat, dzięki wspólnym działaniom Stołecznej Estrady i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina oraz Muzeum Łazienki Królewskie, każdego roku od maja do września Warszawa ogród i scena przy Pomniku Chopina stają się światowym centrum muzyki Chopina. Udział wybitnych pianistów i niezwykła sceneria sprawiają, że cykl ten jest wizytówką oraz jedną z największych atrakcji kulturalnych
i turystycznych stolicy. Koncerty po raz pierwszy zorganizowano w 1959 roku, wkrótce po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora. Jest to najstarsza, cykliczna impreza plenerowa w stolicy. Recitale w Łazienkach podlegały różnym modyfikacjom. Początkowo sezon koncertowy rozpoczynało wykonanie utworów Chopina z towarzyszeniem orkiestry, w latach 70-tych organizowano w godzinach wieczornych dodatkowe koncerty z muzyką kompozytorów współczesnych.
Obecnie przyjęto formułę dwóch klasycznych recitali chopinowskich o godz. 12.00 i 16.00 w każdą niedzielę od maja do września.
Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola