Kameralne spotkania z Artystami w Pałacu Myślewickim KULTURALNE - Miejski serwis informacyjny: Warszawa
Belka
Poniedziałek, 20 Sierpnia 2018   imieniny: Sabina, Sobiesław, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kameralne spotkania z Artystami w Pałacu Myślewickim

2013-05-16  
Źródło artykułu: pr victoria promotion, Autor zdjęć: pr victoria promotion
 
Kameralne spotkania z Artystami w Pałacu Myślewickim

Przed nami kolejna odsłona cyklu „Artyści w Łazienkach" - twórczych spotkań z kulturą i sztuką w Pałacu Myślewickim. Od 16 maja do 6 czerwca 2013 roku, o godz. 18:00 wybitny fotograf Czesław Czapliński stawiać będzie pytanie o to: „Kim jest artysta?". Odpowiedzi poszukiwać będzie w niezwykłych rozmowach ze znakomitymi gośćmi: Józefem Henem, Anną Frajlich, Michałem Jagiełłą oraz Jackiem Cyganem.


Gośćmi najbliższych spotkań będą:

 

  • 16 maja (czwartek) - Józef Hen - pisarz, publicysta, scenarzysta, reportażysta. Autor wielu książek, w tym "Mój przyjaciel Król", która jest literackim portretem życia i panowania Stanisława Augusta. Jego historię opowiada Gaston Fabre, wnikliwy obserwator i komentator zdarzeń. Ukazany jest jako ambitny i świadomy swej roli władca-patriota, który doskonale wie, co się dzieje w kraju i poza jego granicami. Opisując osiemnastowieczne dwory i panujące na nich obyczaje, kreuje rzetelny historycznie obraz, poparty dokumentami, listami i pamiętnikami Stanisława Augusta.
  • 23 maja (czwartek) - Anna Frajlich - poetka, prozaiczka, literaturoznawczyni. W 1969 r. wyemigrowała z Polski. Jest autorką dwunastu tomów wierszy, ostatnio wydała zbiór opowiadań Laboratorium (2010) oraz zbiór esejów Czesław Miłosz. Lekcje (2011), w maju wyjdzie jej nowa książka. Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1981) oraz nagrody Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich (2003). Mieszka w Nowym Jorku, gdzie od przeszło 30 lat wykłada język i literaturę polską na Uniwersytecie Columbia.
  • 29 maja (środa) - Michał Jagiełło - pisarz, poeta, eseista, publicysta, alpinista, ratownik TOPR-u. Książka „Ciało i pamięć" to słowa kluczowe. Są też inne: góry, śmierć, czas, Zagroda... Poetycki język Michała Jagiełły jest oszczędny, ale precyzyjny. Dzięki temu lektura jego wierszy układa się w czytelną fabułę: przejmująco szczere, czasem bolesne, często pełne ciepła wspomnienia o ludziach i miejscach. I dokonywanych wyborach - tych najtrudniejszych. "TATRY. Koncert na dwóch" to wybór wierszy tatrzańskich Michała Jagiełły oraz fotografii Krzysztofa Wojnarowskiego. Ten poetycki album jest próbą nawiązania artystycznego dialogu między wierszem i obrazem, próbą przekazania emocji, nastrojów, skojarzeń i wspomnień dwóch niezależnych ludzi: każdy z nich stara się „po swojemu nasycać przestrzeń", a jednak udaje im się zagrać koncert - koncert na dwóch.
  • 6 czerwca (czwartek) - Jacek Cygan - autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych. Napisał ponad 1000 tekstów piosenek, z czego wiele stało się znanymi przebojami. Pięć z nich zdobyło trofea na festiwalu w Opolu. Jednym z jego największych przebojów była piosenka „To nie ja!" napisana dla Edyty Górniak, która prócz sukcesu w kraju zdobyła II miejsce w 1994 r. w Konkursie Piosenki Eurowizji w Dublinie, co jest jak do tej pory największym osiągnięciem polskiej piosenki za granicą. Piosenki z jego tekstami usłyszeć można w wykonaniu m.in.: Hanny Banaszak, Ewy Bem, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Edyty Górniak, Seweryna Krajewskiego, Jerzego Połomskiego, Maryli Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Zdzisława Sośnicka, Grzegorza Turnaua, aby wymienić kilka. Wydał dwa tomiki wierszy: „Drobiazgi liryczne" (1995) „Ambulanza" (2005) oraz "Pies w tunelu" (2011), przetłumaczony na język włoski przez Silvię Bruni. Za ten drugi tom otrzymał w 2007 roku Nagrodę Literacką im. ks. Jana Twardowskiego.

Przestrzeń Łazienek Królewskich sprzyja rozmowom o sztuce, życiu i byciu artystą. Wydarzenie nawiązuje do tradycji obiadów czwartkowych, które odbywały się za czasów ostatniego króla Polski. Gośćmi obiadów bywali najwybitniejsi intelektualiści ówczesnej epoki, m.in.: Wojciech Bogusławski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Konarski, Ignacy Krasicki, Adam Naruszewicz, Franciszek Smuglewicz, Franciszek Zabłocki czy Marcello Bacciarelli.

Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki rozdawane w Kasach Muzeum od każdej soboty poprzedzającej spotkanie.

Więcej informacji: http://lazienki-krolewskie.pl/Artysci-w-Lazienkach-.html

 

 

pr victoria promotion
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Losowe firmy
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

  

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola