Seminarium naukowe w Muzeum Łazienki Królewskie KULTURALNE - Miejski serwis informacyjny: Warszawa
Belka
Poniedziałek, 20 Sierpnia 2018   imieniny: Sabina, Sobiesław, Bernard
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Seminarium naukowe w Muzeum Łazienki Królewskie

2013-05-08  
Źródło artykułu: pr victoria promotion, Autor zdjęć: pr victoria promotion
 
Seminarium naukowe w Muzeum Łazienki Królewskie

W dniu 8 maja 2013 roku o godz. 17:30 rozpocznie się w Muzeum Łazienki Królewskie premiera Pamiętników króla Stanisława Augusta. Częścią wydarzenia będzie uroczyste odsłonięcie popiersia Stanisława Augusta w Promenadzie Królewskiej w okolicy Białego Domku oraz seminarium naukowe w Starej Pomarańczarni poświęcone współczesnym badaniom nad Pamiętnikami z udziałem wybitnych ekspertów z dziedziny historii oraz literatury. Na spotkanie zaprasza Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską Muzeum Łazienki Królewskie.

Z okazji premiery pierwszej, polskiej, krytycznej edycji Pamiętników, o godz. 17:30 Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie - Tadeusz Zielniewicz oraz prof. Andrzej Rottermund - Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i Przewodniczącego Rady Muzeum Łazienki Królewski dokonają uroczystego odsłonięcia popiersia Stanisława Augusta. Część konferencyjna rozpocznie się o godz. 18:00 w Teatrze Stanisławowskim w Starej Pomarańczarni. Wprowadzenie wygłosi prof. Marek Dębowski z Wydziału Polonistyki UJ, redaktor naukowy antologii. Dalszą część spotkania stanowić będzie dyskusja panelowa z udziałem najwybitniejszych znawców tematu:

 prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz z Wydziału „Artes Liberales" UW, kierownik Pracowni Literatury Oświecenia IBL PAN (moderator)
 prof. Zofia Zielińska z Instytutu Historycznego UW
 prof. Teresa Kostkiewiczowa z Instytutu Badań Literackich PAN
 prof. Piotr Ugniewski z Instytut Historycznego UW
 dr Richard Butterwick-Pawlikowski z University College London School of Slavonic and East European Studies
 dr Dorota Dukwicz z Instytutu Historii PAN


Rękopis Pamiętników obejmujący osiem tomów i z rozkazu carskiego przechowywany w archiwach moskiewskich, przez ponad 100 lat okryty był tajemnicą. Po raz pierwszy Pamiętniki zaprezentowano rosyjskim naukowcom na początku XX w. Od tamtej pory wzbudzają zainteresowanie naukowców z całego świata. Polska edycja jest owocem prac wybitnych historyków i historyków literatury.

Pamiętniki zostały wydane we współpracy z Wydziałem Polonistyki UJ, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.
Partnerem wydania Pamiętników jest Mennica Polska S. A.

„Pamiętniki Stanisława Augusta są ilustracją skomplikowanych losów ich autora. Mamy tu do czynienia z dziełem pod wielu względami unikatowym, już choćby dlatego, że niewiele jest w historii autentycznych wspomnień władców. Król zaczął pisać pamiętniki w roku 1771 pisał z przerwami, powracając do niego kilkakrotnie. Chciał w nich pokazać nie tyle swoje życie, co historię Polski, a na jej tle swoją historię i swoje racje. Były adresowane do potomności, ale nie tylko w Polsce, także w Europie, stąd wybór francuskiego na język opowieści. [...] Zarazem jest to bardzo osobisty autoportret człowieka tamtej epoki, pełen intymnych refleksji, a jednocześnie portret polityka i władcy - jego wizji, nadziei, rozterek i klęsk. Postać, która wyłania się z Pamiętników, to w żadnym wypadku nie „król Staś" z Łazienek, to Stanisław August - intelektualista z wizją polityczną, którego pokonała rzeczywistość, polityk, który stara się udowodnić, że znalazł się w sytuacji bez wyjścia." - tak o najnowszej publikacji pisze w jej wstępie prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz.


Rezerwacja zaproszeń na seminarium naukowe:
Emilia Olechnowicz, Kierownik Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską:
e.olechnowicz@lazienki-krolewskie.pl, tel.: 22 50 60 110.

 

pr victoria promotion
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Losowe firmy
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

  

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola