W najbliższą środę, 24 kwietnia 2013 r, o godz. 18:00 w Pałacu na Wyspie, odbędzie się wykład poświęcony wojennym i powojennym dziejom kolekcji z Łazienek Królewskich z perspektywy losów Portretu Młodego Mężczyzny Remberanta, Praczki Gabriela Metsu oraz apliki z głową Meduzy.
Wykład poprowadzi Maria Romanowska-Zadrożna z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Środowe Wykłady" tworzą przestrzeń do dyskusji na temat tendencji i przemian panujących w kolekcjonerstwie na przestrzeni wieków oraz współcześnie. Historycy sztuki, muzealnicy i konserwatorzy odpowiadają na pytania dotyczące utraconych dzieł sztuki, ich odzyskiwania i przywracania im dawnej świetności. Podczas wykładów omawiane są źródła polskiego i europejskiego kolekcjonerstwa. Punktem odniesienia dla tych rozważań jest królewska kolekcja Stanisława Augusta, tworzona z myślą o powołaniu w Łazienkach Królewskich pierwszego polskiego, nowoczesnego muzeum publicznego.
Wstęp bezpłatny.
Obowiązują wejściówki do odebrania w Kasie Muzeum.
Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola