5 kwietnia 2013 o godz. 20.00 w Muzeum Łazienki Królewskie w Teatrze Stanisławowskim odbędzie się koncert Warszawskiej Opery Kameralnej Suita Drottningholmska J. H. Romana. Wystąpi Zespół Instrumentów Dawnych WOK Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Marka Toporowskiego.
JOHAN HELMICH ROMAN (1694 - 1758) był kluczową postacią szwedzkiego baroku i do dziś postrzegany jest jako "ojciec" szwedzkiej muzyki. Podczas swoich studiów w Anglii (1716 - 1721) jak również podczas podróży po Europie (1735-1737) koncertował w ważniejszych ośrodkach muzycznych Francji, Włoch oraz Niemiec. Zarówno studia w Londynie jak i "muzyczne podróże" wpłynęły na kształtowanie się jego stylu kompozytorskiego. W dorobku Romana można doszukać się wpływów twórczości Georga Friedricha Haendla, Francesca Geminianiego oraz Johanna Sebastiana Bacha, choć wyraźnie widoczne są także pierwiastki stylu rococo zwiastujące zbliżającą się epokę klasycyzmu.
W jego arcydziele Drottningholmsmusiken usłyszeć można fascynację kompozytora twórczością Georga F. Haendla. Utwór powstał z okazji zaślubin nowo obranego króla Adolfa Fryderyka z pruską księżniczką Lowisą Ulriką, dlatego dzieło ma charakter uroczysty. Suita Drottningholmska do dziś jest traktowana jako jeden z ważniejszych utworów w szwedzkiej historii muzyki.
Program
Johan Helmich Roman (1694-1758)
Drottningholmsmusiken
(Suita Drottningholmska)
Wykonawcy
Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
Dyrygent
Marek Toporowski
Bilety w cenie 20 zł do nabycia na www.bilety.operakameralna.pl, w kasie biletowej WOK
oraz w miejscu koncertu na godzinę przed koncertem
Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola