Od 22 lutego 2013 roku obejrzeć można w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie wystawę całorocznego programu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych Muzeów Rezydencji Królewskich. Wystawa potrwa do 22 marca 2013 roku.
Idea partnerstwa czterech Rezydencji jest szczególnie ważna na tle zachodzących procesów integracji europejskiej. W listopadzie 2012 roku, we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęto pierwszą wspólną inicjatywę - program bezpłatnego wstępu do Muzeów Rezydencji Królewskich, mający na celu zwiększenie otwartości muzeów i podkreślenie ich społecznej odpowiedzialności. Z programu skorzystało blisko 286 000 osób, w tym 16 400 wzięło udział w 800 bezpłatnych zajęciach edukacyjnych, zrealizowanych w myśl idei Nowoczesnego Patriotyzmu. Lekcje muzealne na ten temat poprowadzili: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisław Komorowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Małgorzata Omilanowska oraz Prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski.
W roku 2013 Muzea Rezydencje Królewskie zapraszają na liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne: wystawy, konferencje, debaty, koncerty, festiwale i warsztaty.
Zamek Królewski na Wawelu
Od kwietnia do października zaprasza do obejrzenia wyjątkowych wystaw czasowych, w ramach których zobaczyć będzie można najcenniejszy w polskich zbiorach obraz - Damę z gronostajem Leonarda da Vinci.
Zamek Królewski w Warszawie
W lipcu zachęca do udziału w Ogrodach Muzycznych. Poza koncertami, publiczność będzie miała okazję poznać filmowe realizacje oper i baletów nagradzanych na światowych festiwalach oraz obejrzeć dokumentalne filmy muzyczne. Od sierpnia do połowy września zaprasza do udziału w Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki. To wyjątkowe wydarzenie, odbywające się w scenerii Arkad Kubickiego i Ogrodów Zamkowych, łączy obszary sztuk teatralnych, tańca oraz muzyki.
Muzeum Łazienki Królewskie
W czerwcu i w lipcu 2013 roku odbędzie się jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń artystycznych, z udziałem blisko 600 wykonawców z całego świata. Strefa Ciszy - Festiwal Dobrej Muzyki to cykl międzynarodowych, weekendowych koncertów, wykonywanych przez wybitnie utalentowanych muzyków na instrumentach historycznych oraz współczesnych. Cechą szczególną koncertów jest brak nagłośnienia. Od początku sierpnia do połowy września zapraszamy do udziału w Festiwalu Lampionów Chińskich. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia będzie można do późnych godzin wieczornych spacerować Aleją Chińską, oświetloną blaskiem lampionów. Festiwalowi towarzyszą, m.in. występy artystyczne z Dalekiego Wschodu.
Muzeum Pałac w Wilanowie
Bieżący rok szczególnie przypomina o geniuszu wojennym króla Jana III Sobieskiego i jego słynnym zwycięstwie pod Wiedniem. Od 24 kwietnia do końca września będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę Primus inter pares, która jest opowieścią o Janie III Sobieskim, jego rodzie i formacji, o wyprawach wojennych i karierze politycznej. Wystawę podkreśli zaskakująca, multimedialna scenografia letniej rezydencji króla.
Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola