Czy jest możliwa polska wizja przyszłości UE? Jakie powinno być stanowisko Polski wobec kryzysu i rozwoju strefy euro? Collegium Civitas i Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na czwarte, ostatnie już spotkanie pt. „Czy istnieje polska wizja przyszłości Unii Europejskiej?" z cyklu debat dyplomatycznych realizowanych w ramach projektu partnerskiego „Collegialne Łazienki". Wśród zaproszonych gości znaleźli się prof. Maciej Szpunar, wiceminister spraw zagranicznych RP, prezes Stefan Kawalec, Capital Strategy, były wiceminister finansów RP oraz dr Marek Cichocki, Centrum Europejskie - Natolin, były doradca prezydenta RP. Moderatorem debaty będzie dr Leszek Jesień, wykładowca Collegium Civitas. Zapraszamy już 18 grudnia (wtorek), godz. 18.00, Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wstęp wolny!
Prelegenci podejmą się próby odpowiedzi na pytania o wizje długoterminowego rozwoju Unii Europejskiej oraz uczestnictwa w niej Polski. Czy jest możliwa ewolucję instytucji UE? Jaki mógłby być kierunek ewolucji UE, pożądany z punktu widzenia Polski oraz jej partnerów w UE? Czy stanowisko wobec jednego sektora wytycza dalsze stanowisko wobec całości projektu integracyjnego, czy też jest odwrotnie? Czy dalszy rozwój UE dokona się poprzez ewolucję dotychczasowych traktatów, czy też innymi metodami? Jaka jest dzisiaj praktykowana metoda integracji europejskiej? Czy rośnie zróżnicowanie procesu integracyjnego, czy też następuje jego centralizacja? Czym są dzisiejsze centrum i peryferie?
Uczestnicy:
Moderacja: dr Leszek Jesień, Collegium Civitas
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres [email protected].
***
„Collegialne Łazienki" to projekt współpracy Ośrodka Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie i Collegium Civitas przy organizacji wspólnych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Projekt będzie podzielony na cykle tematyczne związane ze wspólnymi profilami działalności obu instytucji. W ramach każdego cyklu realizowane będą warsztaty i debaty tematyczne.
Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola