Grudniowy weekend warto zaplanować w Muzeum Łazienki Królewskie. Podczas dwóch niedziel, 9 i 16 grudnia o godz. 11.15, edukatorzy Ośrodka Edukacji oprowadzą gości Muzeum po Pałacu na Wyspie. W cenie biletu wstępu, edukatorzy przybliżą dzieje malarskiej kolekcji ostatniego króla Polski.
Spotkania edukacyjne towarzyszą wystawie „Bacciarelli i Inni. Królewska Kolekcja Obrazów Stanisława Augusta." Oprowadzania odbywać się będą w ok. 25 osobowych grupach.
Na parterze Pałacu na Wyspie eksponowanych jest 116 obrazów z królewskiej kolekcji Stanisława Augusta, w tym „Judyta z głową Helofernesa" Franciszka Smuglewicza czy „Starzec z fajką" Gabriela Metsu. Główną postacią tej wystawy, obok samego monarchy, jest Marcello Bacciarelli - przyjaciel i jeden z najważniejszych doradców ostatniego króla Polski, mający istotny wpływ na kształtowanie królewskiej kolekcji dzieł sztuki.
Obrazy na wystawie zostały wyeksponowane zgodnie z ich topograficznym rozmieszczeniem zawartym w królewskim inwentarzu Catalogue des Tableaux appartenant à Sa Maj le Roi de Pologne 1795 . W Pokoju Bachusa znalazły się dzieła Ádáma Mányokiego ukazujące osoby z otoczenia Augusta II. W Gabinecie Portretowym widnieją prace o różnorodnej tematyce. Obok portretów Katarzyny Gattai Tomatis, Anny von Medem Biron czy Magdaleny Agnieszki z Lubomirskich Sapieżyny na wystawie zobaczyć można cztery tonda - płaskorzeźby w kształcie koła, przedstawiające cnoty królewskie namalowane w 1795 roku: mądrość, łaskawość, męstwo i sprawiedliwość.
W Galerii Obrazów, na honorowym miejscu zajmowanym niegdyś przez „Uczonego przy pulpicie Rembrandta", eksponowany jest „Portret Stanisława Augusta" w mundurze z błękitną szarfą pędzla Bacciarellego, wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Więcej informacji na temat wystawy: http://lazienki-krolewskie.pl/exhibit,id,22.html
Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola