Belka
Środa, 15 Stycznia 2025   imieniny: Paweł, Izydor, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

„Dlaczego Barbara Skarga daje nam do myślenia?” – spotkanie Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

2012-12-06  
Źródło artykułu: pr victoria promotion, Autor zdjęć: pr victoria promotion
 
„Dlaczego Barbara Skarga daje nam do myślenia?”  – spotkanie Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

3 grudnia 2012 roku w wigilię imienin prof. Barbary Skargi, o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie odbyło się spotkanie poświęcone wybitnej polskiej filozofce. W trakcie wieczoru swoją działalność przybliżyła powołana przed rokiem Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi. Spotkaniu towarzyszyła projekcja obszernych fragmentów filmu dokumentalnego Zbigniewa Kowalewskiego pt.: „W poszukiwaniu pierwszych zasad”.

 

Głównym punktem programu był panel dyskusyjny pt.: „Dlaczego Barbara Skarga daje nam do myślenia?”.  W rozmowie udział wzięli dawni uczniowie i przyjaciele filozofki, obecni fundatorzy i członkowie Rady Fundacji.  W trakcie debaty nie zabrakło wspomnień o Barbarze Skardze – przede wszystkim jednak uczestnicy szukali odpowiedzieli na pytanie: na ile Jej myśli i poruszane przez nią problemy są nadal aktualne? W dyskusji udział wzięli m.in.:

 

  • dr Piotr Marciszuk – polonista i filozof, właściciel i dyrektor wydawnictwa STENTOR;
  • prof. dr hab. Jacek Migasiński – historyk filozofii, profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego;
  • dr Janusz Ostrowski – wykładowca filozofii społecznej i filozofii prawa w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego;
  • dr Tadeusz Szawiel – socjolog z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego;
  • dr Krzysztof Środa – pisarz, tłumacz, historyk filozofii, podróżnik;
  • prof. Cezary Wodziński – filozof, tłumacz, profesor IFiS PAN i Artes Liberales, autor licznych i wielokrotnie nagradzanych książek

 

Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi została powołana w listopadzie 2011 roku przez uczniów i przyjaciół Pani Profesor Barbary Skargi. Głównym statutowym celem Fundacji jest inspirowanie, promowanie, wspieranie i wzbogacanie polskiej myśli filozoficznej oraz podtrzymywanie aktywnej pamięci o twórczości filozoficznej Barbary Skargi i jej żywej obecności we współczesnym myśleniu (w roku 2013 zacznie się edycja Dzieł zebranych B. Skargi).

 

Wzorem długiej tradycji konkursów filozoficznych Fundacja planuje corocznie przyznawać Nagrodę im. Barbary Skargi za wybitną polską pracę filozoficzną, wyłanianą w drodze konkursowej. Uroczystość ogłoszenia i wręczenia nagrody odbywać się będzie w Muzeum Łazienki Królewskie w  październiku, począwszy od 2013 roku. Sensem Nagrody im. Barbary Skargi jest nie tylko wyróżnienie wybitnej pracy filozoficznej, ale również stworzenie ram dla krytycznej dyskusji wokół niej i rozważanych przez nią kwestii, co pozwoli nadać nagradzonemu esejowi rangę ważnego wydarzenia intelektualnego.

Trwa pierwsza edycja konkursu. Prace można nadsyłać do 30 kwietnia 2013 roku.

 

Oficjalna strona Fundacji na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi: www.barbaraskarga.org

 

 

pr victoria promotion
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

 



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola