Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski oraz Muzeum Pałac w Wilanowie w dniach 12-14 października 2012 r. zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji poświęconej roli i funkcji zabytkowych rezydencji we współczesnej przestrzeni miejskiej.
Postępująca od XIX wieku, a obecnie bardzo intensywna urbanizacja zasadniczo zmieniła urbanistyczne, społeczne, ekonomiczne i polityczne relacje między historycznymi rezydencjami a ich wielkomiejskim otoczeniem. Rodzi to zasadnicze problemy natury konserwatorskiej, muzealnej, prawnej, finansowej. Miasta, które otoczyły i wchłonęły historyczne rezydencje królewskie, arystokratyczne i burżuazyjne nadały im inne funkcje i znaczenia. Przyniosły nowe szanse, ale i nieznane wcześniej zagrożenia.
Głównym celem Konferencji jest wypracowanie wskazań dla strategii realizowanych przez miasta: rewitalizacji, zagospodarowania przestrzennego, rozwoju turystyki i lokalnej ekonomii, promocji miasta, regionu i państwa. Chodzi także o wykreślenie granic kultury i rekreacji, wypracowanie właściwych relacji między interesem publicznym a prywatnym oraz standardów niezbędnych dla utrzymania zasobów muzealnych i ich właściwej eksploatacji. Standardów, które skutecznie będą przeciwdziałać niszczeniu wartości dziedzictwa narodowego i światowego.
Podczas trzydniowej Konferencji jej uczestnicy analizować będą zmiany dokonujące się w relacjach między reprezentowanymi przez nich historycznymi rezydencjami a dzisiejszym miastem. Diagnozując problemy, dążyć będą do wskazania rozwiązań zapewniających korzystne dla obu stron współistnienie zabytkowych rezydencji i współczesnych aglomeracji.
Pierwszego dnia konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie będzie miało miejsce uroczyste powitanie blisko 25 ekspertów - prelegentów z Polski i Europy. Drugiego dnia konferencję gościć będą Łazienki Królewskie, trzeciego - Muzeum Pałac w Wilanowie.
Wśród prelegentów z Europy wystąpią:
· Dr Franz Sattlecker, który opowie o prowadzeniu Pałacu Schoenbrunn w Wiedniu, obiektu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO
· Dr Isabel Iglesias, reprezentująca największą Rezydencję Królewską w Portugalii, Pałac Narodowy w Mafrze,
· Dr Alberta Campitelli, przeprowadzi porównanie sytuacji niegdyś leżącej poza miastem Villi Borghese, a obecnie stanowiącej jeden z najznamienitszych zabytków kulturowych Rzymu,
· Dr Daniel Sancho, zdiagnozuje problemy i opowie o pożądanych zmianach jakie czekają Pałac Królewski w Wersalu na przedmieściach Paryża.
Polskę na międzynarodowej Konferencji reprezentować będą m.in.: Dr hab. Barbara Arciszewska
z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, Dr hab. Karol Guttmejer z Biura Konserwatora m.st. Warszawy, Prof. Marta Leśniakowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Prof. Dr Wojciech Włodarczyk z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Udział w drugim i trzecim dniu Konferencji jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Liczba miejsc jest ograniczona, w związku z tym Organizatorzy zwracają
się z prośbą o przesyłanie zgłoszeń na adres: [email protected]
Szczegółowy program wydarzenia: http://www.lazienki-krolewskie.pl/Historyczna-rezydencja-we-wspolczesnym-miescie.html
Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola