Belka
Poniedziałek, 22 Kwietnia 2019   imieniny: Kaja, Leon, Lukasz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Warszawa Godzina W - Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

 
Transmisja z obchodów Powstania Warszawskiego rozpocznie się o godzinie 16:50. Relacjonujemy Godzinę W z ronda im. Romana Dmowskiego oraz Mostu Poniatowskiego w Warszawie. 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 wybuchło Powstanie Warszawskie. Wydarzenia upamiętniające tą największą akcję zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie zaplanowano nie tylko stolicy, ale też w innych miastach w Polsce, również za granicą. W Warszawie uroczystości związane z obchodami rocznicy wybuchu powstania zaplanowano aż do wieczora. 74 lata temu do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące - do 2 października. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania rozpoczęły się już wczoraj. Na pl. Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego odprawiono mszę, a później odczytano Apel Poległych. - Powstańcy warszawscy - wzorem poprzednich pokoleń - walczyli, bo chcieli wolności - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości. Dzisiejsze obchody otwiera złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia zrywu. 2 października, w dzień kapitulacji, zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego zakończy obchody. Zapraszamy do śledzenia relacji z dzisiejszych uroczystości. Zapraszamy na serwis specjalny: polskieradio.pl/313

 


Polskie Radio
 
Data pliku video: 2018-08-01, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Wybrane firmy
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

  

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola