Belka
Piątek, 27 Grudnia 2024   imieniny: —aneta, Jan, Maksym
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Polak nominowany do prestiżowej nagrody FEDORA

Data publikacji: 2022-10-27, Data modyfikacji: 2022-11-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Polak nominowany do prestiżowej nagrody FEDORA
Tobiasz Sebastian Berg jako jedyny Polak został nominowany do prestiżowej nagrody FEDORA 2022 w kategorii EDUKACJA, za wyjątkowy projekt "Łabędzie". Niesamowity sukces choreografa na tym etapie to już wyjątkowy moment zmieniający historię opery bez granic, która staje się wzorem tolerancji. Potwierdza to wartość jaką niesie za sobą innowacyjne podejście do sztuki posiadającej dar jednoczenia, edukowania i uzdrawiania ludzi.
Czym jest NAGRODA FEDORA?

FEDORA to organizacja wspierająca innowację oraz kreatywność w operze i balecie poprzez międzynarodowy konkurs nagród zainicjowany przez Jérôme-François Ziesenissa w 2014 roku. Sieć zrzesza ogrom teatrów operowych, festiwali, zespołów baletowych i stowarzyszeń a także osoby fizyczne, darczyńców i fundacje – to wszystko w celu stworzenia zrównoważonego ekosystemu między sektorem kulturalnym i gospodarczym oraz odnawiania, a także odmładzania opery i baletu gwarantującym jej przyszłość. Tym samym nagrody FEDORA są przyznawane za nowatorskie oraz innowacyjne projekty artystyczne prowadzone przez wschodzących artystów. We wrześniu 2022 roku ogłoszone zostały nominacje w czterech kategoriach - Opera, Taniec, Edukacja i Digital. Projekt "Łabędzie" Tobiasza Sebastiana Berga jest jednym z trzech zwycięskich nominacji w kategorii edukacyjnej i jako nominowany może przeprowadzić kampanię crowdfundingową na platformie FEDORA. Nagroda główna to 50 000 euro, którą przyznaje niezależne jury, według określonych kryteriów, na których ocenę wpłynie także zaangażowanie twórców przy przeprowadzaniu kampanii crowdfundingowej. Zwycięzcy poszczególnych kategorii zostaną ogłoszeni 10 lutego 2023 roku podczas ceremonii wręczenia nagród w Palais Garnier w Paryżu. Rangę inicjatywy podkreślił także Das Erste – Europamagzine, który określił przedsięwzięcie Fedora jako największy na całym świecie konkurs dla baletu i opery.
Twórca tańca zaangażowanego społecznie

Tobiasz Sebastian Berg to choreograf-artysta, który angażuje się społecznie przez swoje twórcze działania. Jest doktorantem i badaczem wpływu tańca współczesnego na rozwój tolerancji kulturowej i kreatywności. W swoich badaniach naukowych skupia się na rozwoju kreatywności osoby niewidomej poprzez różnorodne formy tańca. Tworzy autorskie programy społeczne dla osób niewidomych i niedowidzących, a także osób o alternatywnej motoryce ruchu, seniorów, dzieci oraz osób osadzonych w zakładach karnych. Jego celem jest rozwijanie społeczeństwa poprzez eliminacje różnic społecznych, opartych o taniec i elementy psychoterapii. Jako choreograf i reżyser ukazuje inne oblicze sztuki – takiej, która jest dostępna dla każdego – "... życie to ciało, ciało to ruch i taniec, więc każdy według nas potrafi tańczyć" – mówi sam Berg.

Projekt, który uczy

Do sukcesu Tobiasza Sebastiana Berga doprowadziła konsekwentna czteroletnia praca, dzięki której udało mu się opracować skuteczny model funkcjonowania grup osób niepełnosprawnych w świecie kultury i sztuki. Stał się on bazą do działań zaplanowanych w ramach projektu. 
Projekt "Łabędzie" to działanie artystyczne oparte na partycypacji i integracji, zakładające rozwój osobisty uczestników, dopracowanie i udokumentowanie metody pracy twórczej z osobami z niepełnosprawnością wzroku nad spektaklem teatru tańca, a także przygotowanie instytucji do kontaktu z osobami z ww. niepełnosprawnością. W ramach projektu choreograf i reżyser Tobiasz Sebastian Berg prowadzi otwarte warsztaty w oparciu o techniki teatru tańca (contact improvisation, body risk, autentic movement czy floorwork). Część warsztatowa została poprzedzona stworzeniem profesjonalnego spektaklu z udziałem osób niewidomych i słabowidzących, który jest inspirowany najbardziej znanym spektaklem baletowym – "Jezioro Łabędzie". Dlaczego?
Jak tłumaczy choreograf: Przyzwyczailiśmy się do tego, że kto pomyśli "balet", temu w wyobraźni rysuje się słynna choreografia Mariusa Petipy. Chcemy odbić się od tego skojarzenia, rozłożyć je na części pierwsze i wspólnie zbadać, czym jest balet i gdzie nas zaprowadził w kontekście tańca współczesnego. Poza tym łabędzie to piękne, majestatyczne ptaki, których ruch nieprzypadkowo stał się tematem dzieła baletowego. Mamy nadzieję, że udział w projekcie pomoże uczestnikom uwierzyć, że też potrafią latać.
, Źródło artykułu: prowly com, Autor zdjęć: Bartosz Seifert
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

 



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola