Belka
Poniedziałek, 29 Kwietnia 2024   imieniny: Piotr, Robert, Bogusław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Pieśń świętojańska o Sobótce w wykonaniu Tadeusza Woźniaka podczas 10. imienin Jana Kochanowskiego

Data publikacji: 2022-06-17, Data modyfikacji: 2022-06-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Pieśń świętojańska o Sobótce w wykonaniu Tadeusza Woźniaka podczas 10. imienin Jana Kochanowskiego

Tadeusz Woźniak, kompozytor i wokalista, autor przeboju Zegarmistrz światła, w doborowym towarzystwie m.in.: Mikołaja Trzaski, Piotra Woźniaka, Jolanty Majchrzak i Asi Nawojskiej zapraszają na własną interpretację Pieśni Świętojańskiej o Sobótce 25 czerwca o godz. 20:00 w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie podczas odbywających się po raz dziesiąty Imienin Jana Kochanowskiego. 

Imieniny Jana Kochanowskiego są bez wątpienia najhuczniej obchodzonymi imieninami w stolicy! To literackie wydarzenie przyzwyczaiło uczestników do wyjątkowych i wielokrotnie zaskakujących spotkań z artystami wywodzącymi się z różnych obszarów kultury. Swojego rodzaju tradycją stało się już oryginalne wykonanie Pieśni świętojańskiej o Sobótce. W poprzednich latach tego wyzwania podjęli się m.in.: Ania Rusowicz, Tomasz Stańko, Stanisława Celińska czy zespół Mikromusic. W tym roku będziemy mieli okazję usłyszeć interpretację słynnych pieśni Jana z Czarnolasu w wykonaniu znakomitego grona muzyków: kompozytora Tadeusza Woźniaka, odpowiadającego za muzykę, Piotra Woźniaka – autora aranżacji, saksofonisty Mikołaja Trzaski (intermedia). W projekcie udział wezmą: piosenkarka i pianistka Jolanta Majchrzak, prywatnie żona Tadeusza Woźniaka, oraz Asia Nawojska – piosenkarka i kompozytorka. Ponadto usłyszymy: Wojciecha Gumińskiego (bas), Adama Lewandowskiego (instrumenty perkusyjne), Sławomira Kosińskiego (gitary). Całości dopełni kwartet smyczkowy, w skład którego wchodzą: Mariusz Jagoda (skrzypce), Lucjan Szaliński-Bałwas (skrzypce), Karolina Matyas (altówka), Anna Wróbel (wiolonczela).

Godzinna muzyczna uczta odbędzie się 25 czerwca (sobota) na scenie „żółtej” w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.

Pieśń świętojańska o Sobótce to cykl dwunastu pieśni Jana Kochanowskiego. Wydany został w 1586 roku. Łączy w sobie elementy ludowego obrzędu (tzw. sobótka, która odbywała się w wigilię św. Jana – 23 czerwca) z antyczną tradycją poezji sielankowej. Pieśni, śpiewane przez odświętnie przybrane dwanaście panien, zawierają pochwałę spokojnego, wiejskiego życia, walorów miłości małżeńskiej oraz wspaniałej mocy poezji. Wspominany w pieśniach Czarnolas staje się tu mityczną Arkadią, która jest jednocześnie marzeniem wszystkich poetów i artystów.

Pieśń świętojańska o Sobótce pod przewodnictwem Tadeusza Woźniaka to oczywiście nie jedyna atrakcja, która czeka na uczestników imienin Jana Kochanowskiego. 25 czerwca Ogród Krasińskich wypełnią rozmowy o literaturze, odbędą się m.i.n: koncerty, slam poetycki oraz mecz poetycki – podczas tego spotkania dwie drużyny aktorów zmierzą się na interpretacje wierszy. Miłośnik kultury w każdym wieku znajdzie coś dla siebie – także dzieci, dla których przygotowano wiele atrakcji. Bohaterką jubileuszowej, dziesiątej edycji wydarzenia jest Maria Konopnicka – z okazji obchodzonego właśnie roku poetki.

, Źródło artykułu: Imieniny Jana Kochanowskiego
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

 



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola