Wiosna zawitała na pętle komunikacji miejskiej. Tysiące bratków będą umilać podróże pasażerom autobusów i tramwajów. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) nieprzypadkowo wybrał do pierwszych w tym roku nasadzeń kwiaty w niebiesko-żółtych barwach.
Wiosna rozgościła się w miejskiej przestrzeni. Zawitała również na pętle komunikacji miejskiej, gdzie Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczął już sadzenie ponad 11 tys. bratków. W tym roku na kwietnikach dominować będą niebiesko-żółte barwy.
– Wierzymy, że dla osób z Ukrainy, które znalazły schronienie w stolicy, nawet tak drobne gesty mają znaczenie i dają jasny przekaz wobec sytuacji, która od ponad miesiąca ma miejsce za naszą wschodnią granicą – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta.
Niebieskie i żółte kwiaty na pętlach to kolejny gest solidarności Warszawy z Ukrainą. Nasadzenia w takich kolorach będzie można podziwiać też w reprezentacyjnych miejscach, którymi opiekuje się stołeczny Zarząd Zieleni – m.in. na głównej osi Parku Ogród Saski, w donicach na Trakcie Królewskim i na skarpie przy Warszawskiej Nike. Ukraińskie barwy można dostrzec nocą również na elewacji Pałacu Kultury i Nauki, a miejskie autobusy i tramwaje udekorowane są małymi flagami Warszawy i Ukrainy.
Początek wiosny to czas wciąż zmienny pogodowo. Dlatego na przystankowych kwietnikach sadzone są sprawdzone gatunki roślin, którym niestraszne są trudne warunki. Bratki, choć wyglądają na bardzo delikatne, dobrze znoszą niskie temperatury i doskonale radzą sobie z kapryśną wiosenną aurą. Płatki tych kwiatów występują w wielu kolorach i doskonale prezentują się w większych ilościach, także na piętrowych konstrukcjach, w których rosną na pętlach.
Ponad 11 tys. bratków będzie dekorowało 9 krańcowych przystanków. Po praskiej stronie Warszawy to pętla Żerań FSO, Wiatraczna oraz Annopol. W lewobrzeżnej części miasta to Nowe Bemowo, al. Krakowska P+R, Wilanów i Esperanto. Po raz pierwszy wiosenne rośliny w kwietnikach będą mogli podziwiać także pasażerowie na Bródnie-Podgrodziu i Szczęśliwicach.
Wiosną na krańcowych przystankach kwitną też tysiące tulipanów i krokusów. Co roku można je podziwiać m.in. na pętli Gocław, Marymont, osiedle Górczewska czy al. Wilanowska. Należą do roślin o niewielkich wymaganiach, za to – tak samo jak bratkom – niestraszny im chłód występujący na zmianę z ciepłym powietrzem, co dla innych gatunków potrafi być bardzo niekorzystne.
Kwiatowe aranżacje na przystankach zmieniają się wraz z porą roku. Po wiosennych bratkach Zarząd Oczyszczania Miasta posadzi typowe dla lata begonie i pelargonie, a jesienią kapustę ozdobną, wrzosy i bardzo dobrze przyjęte przez pasażerów w zeszłym roku – wrzośce.
ZOM opiekuje się zielenią na 60 pętlach Warszawskiego Transportu Publicznego, na których trwają teraz pozimowe porządki, czyli grabienie trawników oraz pielęgnacja drzew i krzewów. W zakresie czystości ZOM przez cały rok zleca sprzątanie 1,3 tys. km ulic, 3,4 mln mkw. chodników, czyszczenie 4,3 tys. przystanków oraz opróżnianie 12 tys. koszy.
Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym. Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.
|
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola