Belka
Poniedziałek, 6 Grudnia 2021   imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Dzieła sztuki jako element ubezpieczenia majątkowego

Data publikacji: 2021-10-11, Data modyfikacji: 2021-10-11
A A AWydrukDrukuj  
 
Dzieła sztuki jako element ubezpieczenia majątkowego

Żadnemu kolekcjonerowi dzieł sztuki nie trzeba udowadniać, jak cenne są jego zbiory. Jakiekolwiek szkody wyrządzone dziełom są ogromna strata, w tym również finansowa. Z nią na szczęście możemy sobie poradzić poprzez produkty ubezpieczeniowe, które w razie zniszczenia tworu artystycznego zagwarantują nam odpowiednie zadośćuczynienie. 

Czym jest dzieło sztuki? 

Wbrew pozorom nie jest to filozoficzne pytanie o naturę sztuki jako takiej, ale kwestia definicji, którą stosuje każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu wiemy, czy nasza kolekcja będzie ubezpieczona. Dzieło sztuki musi mieć kilka cech, aby faktycznie nim być:

  • jest oryginalne,
  • jego autorem jest postać znana w świecie sztuki lub została stworzona ze wskazówek i instrukcji takiej osoby,
  • mieć wartość, którą oceni rzeczoznawca. 

Jakiego rodzaju przedmioty są brane pod uwagę, jeśli spełniają powyższe warunki? Przede wszystkim są to obrazy, rysunki, malowidła, ale także wszelkiego rodzaju kolekcje, monety, tkaniny, gobeliny, medale, książki, rzeźby, pocztówki, instalacje i inne. Jeśli nie mamy pewności, czy nasz unikatowy zbiór odpowiada definicji, warto dowiedzieć się tego u doradcy ubezpieczeniowego. Możemy się jednak spodziewać, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie weźmie pod uwagę tworów, które ulegają szybkiemu rozkładowi biologicznemu. Ponadto ograniczenia mogą dotyczyć dzieł, które są przechowywane na świeżym powietrzu. 

Jak ubezpieczyć dzieło sztuki?

Ze względu na swoją specyfikę prywatne kolekcje są przechowywane w domach lub mieszkaniach, dlatego aby ubezpieczyć dzieło sztuki, musimy wykupić polisę majątkową. To produkt, dzięki któremu nasz majątek będzie chroniony przed finansowymi skutkami szkód. Musimy jednak pamiętać, aby dzieło sztuki było włączone do polisy, w przeciwnym razie nie uzyskamy stosownego odszkodowania. Wytwory artystyczne to tak zwane mienie ruchome (podobnie jak biżuteria, meble, elektronika i tym podobne), które możemy ubezpieczyć od ryzyka pożaru, zalania, uderzenia pioruna, kradzieży, dewastacji i innych zdarzeń, które mogą spowodować znaczące szkody. Istotne w tym wypadku jest, aby lista ta obejmowała możliwie jak najwięcej ryzyk, dzięki czemu nie dojdzie do sytuacji, kiedy nie otrzymujemy odszkodowania za poniesione straty. Oczywiście w ramach polis majątkowej ubezpieczamy nie tylko dzieło sztuki, ale również całą nieruchomość, co jest dużą zaletą całej umowy. 

Wyłączenia odpowiedzialności

Istnieją jednak sytuacje, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkodowania, mimo iż dzieło zostało uszkodzone lub zniszczone. Po pierwsze, może dojść do takiej sytuacji, gdy twór nie został zabezpieczony zgodnie z wymaganiami TU. Jeśli nie zamontowaliśmy np. drzwi antywłamaniowych czy monitoringu, a przedmiot został skradziony, to towarzystwo nie uzna naszych roszczeń. Ponadto TU nie odpowiada za zniszczenia, które wynikną z braku regularnej konserwacji przedmiotu lub przechowywania w złych warunkach (np. zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność). Musimy również pamiętać, iż wszelkie zdarzenia (np. włamanie lub pożar) musimy jak najszybciej zgłosić, w przeciwnym wypadku procedura uzyskania odszkodowania może się wydłużyć, a może nawet dojść do odrzucenia roszczeń. 

 

Chcesz ubezpieczyć swój majątek? Zgłoś się do biura Eurofinance na Ursynowie https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-warszawa-ursynow/?utm_campaign=seo, aby uzyskać najkorzystniejszą ofertę spośród propozycji kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych! 

 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Wybrane firmy
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

  

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola