Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Weź udział w akcji społecznej „Żonkile”!

2013-04-19  
Źródło artykułu: http://www.um.warszawa.pl/, Autor zdjęć: Urząd Miasta st. Warszawa.
 
Weź udział w akcji społecznej „Żonkile”!

19 kwietnia 2013 r. będziemy obchodzić 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile" poświęconą pamięci bohaterów powstania.

Jedną z ambasadorek akcji jest Paula Sawicka - z wykształcenia psychologożka, była nauczycielka akademicka. Związana z opozycją demokratyczną, po roku '89 zaangażowana w odbudowę społeczeństwa obywatelskiego, tworzenie nowej, wolnej, „normalnej" Polski. Od 2004 jest prezeską zarządu Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita". Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie".

Żółty żonkil został skojarzony z postacią Marka Edelmana. W rozmowie z Hanną Krall, w książce „Zdążyć przed Panem Bogiem" Marek Edelman powiedział, że co roku otrzymuje bukiet żółtych kwiatów. Kwiaty trafiały do niego zawsze bez względu na to gdzie się znajdował. Nadawca pozostał anonimowy. Gdy Marek Edelman przychodził 19 kwietnia pod pomnik Bohaterów Getta a z biegiem czasu wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi, w miejscach pamięci kładł żółte kwiaty. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci" My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać zanosiliśmy na Muranów żonkile - powiedziała Paula Sawicka jedna z ambasadorek akcji.

Do tej pory do udziału w wolontariacie zgłosiło się około 200 osób. Są to osoby w różnym wieku, bardzo entuzjastycznie nastawione i kierujące się różnymi motywacjami. Bardzo miłą niespodzianką było otrzymanie przez nas licznych zgłoszeń od seniorów. Głównym powodem, dla którego ludzie chcą zaangażować się w akcję „Żonkile" oraz obchody rocznicy jest zainteresowanie przedwojenną oraz wojenną historią Warszawy, a także przekonanie, że historia getta i społeczności żydowskiej jest ważną, integralną częścią historii Warszawy i Polski. Poprzez udział w obchodach chcą również złożyć hołd Powstańcom oraz ponad trzystu tysiącom Żydów, którzy zostali wywiezieni do obozu zagłady w Treblince podczas likwidacji getta warszawskiego. Zgłaszający się pragną również zapoznać się z pracą w nowoczesnej instytucji kultury oraz jako jedni z pierwszych zobaczyć wnętrze nowego gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich. Wolontariat z pewnością będzie unikalną okazją, aby poszerzyć swoją wiedzę, poznać ciekawych ludzi oraz zaangażować się w akcję społeczną o szerokim zasięgu.

Wolontariusze wezmą udział w szkoleniach, które przygotują ich zarówno od strony merytorycznej, jaki praktycznej. Ponieważ powstanie w getcie warszawskim jest dla wielu osób mało znanym faktem, a losy Żydów w czasie drugiej wojny światowej są tematem trudnym i złożonym, chcemy przygotować wolontariuszy na różne reakcje. Na początku marca zorganizowaliśmy trzy szkolenia na temat powstania w getcie oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach podczas pracy w charakterze wolontariusza; planowanych jest kolejnych dziewięć szkoleń, spacery po dawnym getcie oraz wykłady historyczne i spotkania ze świadkami historii.

Powstał również krótki, 30-sekundowy spot telewizyjny promujący wolontariat podczas obchodów rocznicy. Występują w nim Anna Gzyra (aktorka) oraz Michał Piróg (choreograf i tancerz) - młodzi artyści, poprzez których wizerunek chcemy zachęcić młodzież do udziału w akcji.

 

Urząd Miasta st. Warszawa.
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

 



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola