Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

„FANGOR”– WYSTAWA Z OKAZJI JUBILEUSZU WYJĄTKOWEGO ARTYSTY

2012-11-15  
Źródło artykułu: v5group, Autor zdjęć: v5group
 
„FANGOR”– WYSTAWA Z OKAZJI JUBILEUSZU WYJĄTKOWEGO ARTYSTY

Od połowy listopada 2012 r. w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie podziwiać będzie można wystawę fotografii Czesława Czaplińskiego poświęconą jednemu z najwybitniejszych polskich artystów - Wojciechowi Fangorowi. Spotkanie z artystą odbędzie się w najbliższy czwartek, 15 listopada 2012 r. o godz. 17.00 w Pałacu Myślewickim.

Począwszy od 2010 r., w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, już trzykrotnie prezentowane były wystawy autorstwa Czesława Czaplińskiego: „Polacy w Ameryce - 400 lat" i „Artyści w Europie" - poświęcone wybitnym osobistościom świata kultury i nauki, a także „Ludzie Łazienek" - prezentująca portrety pracowników Muzeum.

Od 15 listopada do 10 grudnia 2012 r. podziwiać będzie można kolejną odsłonę prac tego wybitnego fotografa. „Fangor" to wyjątkowa wystawa poświęcona Wojciechowi Fangorowi - jednemu z najwybitniejszych polskich artystów. W 40 odsłonach przybliżona zostanie postać wszechstronnie utalentowanego malarza, grafika, plakacisty oraz rzeźbiarza, którego twórczość najlepiej określają słowa: „nowatorska" i „prekursorska".

W ramach cotygodniowego cyklu spotkań „Artyści w Łazienkach", Wojciech Fangor będzie gościem Czesława Czaplińskiego w dniu swoich urodzin 90. urodzin - 15 listopada 2012 roku. Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Z racji ograniczonej liczby miejsc, Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają po odbiór wejściówek dostępnych w Kasach Muzeum.

Uzupełnieniem wystawy w Galerii Plenerowej będzie film dokumentalny w reż. Czesława Czaplińskiego pt. „Fangor. Pierwsze 90 lat" prezentowany w Starej Pomarańczarni. Poza głównym bohaterem w filmie wystąpili m.in.:

Bożena Kowalska - krytyk sztuki, autorka książki pt. „Fangor - malarz przestrzeni",
Stanisław Zagórski - artysta grafik mieszkający w Nowym Jorku,
Radosław Szaybo - polski plakacista, fotograf i projektant okładek płyt i książek, uczeń Wojciecha Fangora w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
Wojciech Fibak - kolekcjoner, właściciel warszawskiej Galerii Fibak,
Krzysztof Musiał - kolekcjoner, fundator warszawskiej Galerii aTAK, członek Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej,
Stefan Szydłowski - marszand, właściciel warszawskiej Galerii Stefan Szydłowski,
Magdalena Shummer-Fangor - malarka, żona Wojciecha Fangora,
Andrzej Kenda - marszand mieszkający w Nowym Jorku,
prof. Iwona Szmelter - profesor nauk o sztukach wizualnych, konserwator-restaurator dzieł sztuki, malarka, związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie,
Wiesław Nawrocki - ogrodnik Wojciecha Fangora.

Nowatorska, prekursorska i wyprzedzająca czas twórczość Wojciecha Fangora sprawiła, że w 1970 r., jako jedyny polski artysta, miał indywidualną wystawę obrazów w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku stworzył serię prac z charakterystycznymi kołami i falami wywołującymi efekty optyczne podobne do zabiegów stosowanych w sztuce op-artu. W 1999 r., po 40 latach spędzonych w Europie i Ameryce, powrócił do Polski.

Wystawa „Fangor" w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie jest częścią projektu realizowanego z Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 20 października 2012 r. do 6 stycznia 2013 r. Muzeum Narodowe w Krakowie prezentuje twórczość artysty na wystawie pt. „Wojciech Fangor. Przestrzeń jako gra".

 

 

 

v5group
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

 



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola