Belka
Niedziela, 5 Maja 2024   imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

EEG u dziecka - radzi poradnia neurologiczna

Data publikacji: 2022-12-19, Data modyfikacji: 2022-12-19
A A AWydrukDrukuj  
 
EEG u dziecka - radzi poradnia neurologiczna

Elektroencefalografię, skrótowo określaną jako badanie EEG, przeprowadza się, aby sprawdzić pracę ośrodkowego układu nerwowego oraz zweryfikować bioelektryczne czynności mózgu.

Weryfikację taką przeprowadza się zarówno u dorosłych, jak u dzieci - zasada w każdej wersji jest podobna, choć przebieg badania może się nieco różnić.

Do badania takiego kieruje poradnia neurologiczna, chcąc rozszerzyć dotychczasową diagnostykę.

Neurolog zajmuje się również przygotowaniem do całego procesu i wyjaśni najważniejsze kwestie szczegółowo.

Przybliżamy, jak wygląda przebieg EEG w praktyce.

1. Jak wygląda badanie EEG?

2. Badanie EEG u dziecka - zalecenia

3. Jak przygotować dziecko do badania EEG?

Aby przeprowadzić badanie EEG u dziecka, trzeba skontaktować się z pracownią wykonującą elektroencefalografię. Potrzebne będzie skierowanie, które wystawia poradnia neurologiczna. Warszawa pozwala skorzystać z oferty kilku takich miejsc.

Jak wygląda badanie EEG?

Zacznijmy od tego, że na wspomniane badania kieruje cię gabinet psychiatry lub poradnia neurologiczna - Warszawa jest na tyle dużym miastem, że bez problemu znajdziesz gabinet, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej czy poradnię lecznictwa otwartego, gdzie będzie to możliwe. Po uzyskaniu skierowania możesz odwiedzić centrum medyczne lub konkretną pracownię, gdzie samodzielny zespół przeprowadzi odpowiednią weryfikację.

Jak wygląda EEG? Być może kojarzysz z niektórych filmów pacjentów zakładających specjalne czepki z podłączonymi do nich elektrodami. Tak właśnie wygląda EEG w praktyce. Nietypowe akcesoriów pozwala zapisać aktywność mózgu, aby precyzyjnie zdiagnozować przyczynę konkretnych dolegliwości czy zaburzeń neurologicznych.

Badanie odbywa się pod okiem specjalisty - obecność lekarza neurologa nie jest konieczna. Samo EEG jest nieinwazyjne, całkowicie bezbolesne, nie oddziałujące w jakikolwiek sposób na organizm. Bez problemu można zgłaszać się na wizytę z dzieckiem, a ewentualnie pojawiające się trudności bardziej związane są ze strachem powodowanym niecodzienną otoczką niż samym badaniem jako takim.

Badanie EEG u dziecka - zalecenia

Kiedy neurologia zaleca przeprowadzenie badania EEG? Jak wspomnieliśmy już wcześniej, na takie badanie pacjent może zostać skierowany w porozumieniu z psychiatrą lub neurologiem. Poradnia neurologiczna czy konkretny lekarz często służą pomocnymi adresami.

EEG wykonuje się przede wszystkim w przypadku dolegliwości neurologicznych. Zaliczają się do nich między innymi: zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia świadomości, zaburzenia snu, zaburzenia zachowania, na przykład nadpobudliwość, poważne zaburzenia koncentracji, bóle głowy, zaburzenia mowy lub widzenia, padaczka. To element diagnostyki także po wypadkach komunikacyjnych.

Jak przygotować dziecko do badania EEG?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, badanie nie jest ani bolesne, ani skomplikowane, a ewentualnie trudności wynikają z niecodziennej otoczki. Warto więc przygotować dziecko do badania, wyjaśniając mu co będzie się działo. Dziecku może towarzyszyć rodzic, który pomoże w zaśnięciu.

 

 

Artykuł sponsorowany
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
warszawa

Warszawa – stolica kraju i miasto na prawach powiatu leży w województwie mazowieckim. Jest to największe miasto Polski. Obszar 517 km² zamieszkuje tu 1 735 442 ludzi. Skupiają się tu najważniejsze instytucje i ośrodki o charakterze naukowym, kulturalnym, politycznym i gospodarczym.

Lista zabytków i miejsc wartych odwiedzenia zdaje się nie mieć końca. Do tych najważniejszych i rozpoznawalnych z pewnością należy: Zamek Królewski i plac Zamkowy, Stare Miasto, Trakt Królewski i Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, pomnik Syrenki Warszawskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik i Stadion Narodowy. Jest tu także cała masa dróg rowerowych. Szczególnie atrakcyjne są te ciągnące się wzdłuż Wisły. Na każdym kroku można spotkać tereny zieleni. Parki, skwery i ogrody to idealne miejsce na spacer. Jest tu też kilkanaście rezerwatów przyrody i dwa ogrody botaniczne. W granicach miasta rośnie nawet las! To zjawisko na skalę światową.    

 



 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola